close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 13 września 2017

  Polska i Chiny zacieśniają współpracę w dziedzinie globalnych działań klimatycznych przed konferencją COP24 w Katowicach.

  Paweł Sałek, sekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska RP oraz pełnomocnik rządu ds. polityki klimatycznej spotkał się w Pekinie ze swoim chińskim odpowiednikiem Xie Zhenhua, specjalnym pełnomocnikiem rządu ChRL ds. zmian klimatu. Głównym tematem rozmów były zbliżające się Konferencje Klimatyczne Narodów Zjednoczonych, tegoroczna COP 23 w Bonn pod przewodnictwem Fidżi oraz przyszłoroczna COP 24 w Katowicach podczas której prezydencję sprawować będzie Polska. Wiceminister przedstawił główne cele jakie Polska chce osiągnąć podczas COP 24, wśród których najważniejszym będzie przyjęcie pakietu decyzji wdrażających Porozumienie Paryskie. Xie Zhenhua podkreślił bardzo dobrą współpracę z polską prezydencją w trakcie konferencji klimatycznych w Poznaniu (2008 r.) i Warszawie (2013 r.) oraz zadeklarował bliskie współdziałanie na rzecz sukcesu COP 24 w Katowicach w 2018 r. Paweł Sałek zaprosił ministra Xie do złożenia wizyty w Polsce, podczas której minister będzie mógł zapoznać się z doświadczeniami naszego kraju w transformacji sektora energetyki węglowej oraz pochłaniania gazów cieplarnianych przez lasy i gleby.

   

  Podczas wizyty w Chinach wiceminister Sałek wziął również udział w Segmencie Wysokiego Szczebla podczas 13. Sesji Konferencji Stron (COP 13) Konwencji Narodów Zjednoczonych ws. zwalczania pustynnienia. W tym roku sesja odbyła się w mieście Ordos, w regionie autonomicznym Mongolii Wewnętrznej.

  spotkanie Min. P. Sałka z Min. Xie Zhenhua
  spotkanie Min. P. Sałka z Min. Xie Zhenhua

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: