close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 29 czerwca 2017

  I Światowy Kongres Harbińczyków był okazją do wspomnień o dawnym Harbinie, mieście współzałożonym przez Polaków, którzy i tym razem byli licznie reprezentowani, a także do dyskusji o tym jak skuteczniej popularyzować jego fascynującą historię.

  Ponad stu gości z całego świata, w tym z Polski, Rosji, Izraela i Litwy, wzięło udział w organizowanym po raz pierwszy przez władze Harbinu czterodniowym wydarzeniu, odbywającym się w dniach 26-29 czerwca.

   

  W przemówieniu podczas ceremonii otwarcia sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jakub Skiba, który wraz z delegacją resortu przebywa z oficjalną wizytą w Chinach, mówił o szczególnej roli, jaką odegrali Polacy w historii miasta w końcu XIX i pierwszej połowie XX wieku. – Na tym fundamencie, jaki położyły poprzednie pokolenia, możemy dziś tworzyć nowe związki i nowe połączenia, z korzyścią dla nas i przyszłych pokoleń – podkreślił wiceszef MSWiA.

   

  Rodowici harbińczycy, tacy jak prezes szczecińskiego Klubu Harbińczyków Romuald Oziewicz, oraz ich potomkowie w poruszający sposób opowiadali o swoich osobistych związkach z „Paryżem Północnych Chin”. Wyświetlono także nagrane wcześniej pozdrowienia od nestora polskich harbińczyków Edwarda Kajdańskiego.

   

  W otwarciu uczestniczyli m.in. chargé d’affaires Rzeczypospolitej Polskiej w ChRL Piotr Gillert, dyrektor Instytutu Polskiego w Pekinie Magdalena Czechońska i konsul RP w Pekinie Radosław Wawrzyniak. Wiceminister Jakub Skiba, oprócz udziału w oficjalnych uroczystościach, spotkał się z polskimi uczestnikami Kongresu, a także odwiedził groby polskich harbińczyków na jednym z lokalnych cmentarzy.

   

  W kwietniu tego roku władze prowincji Heilongjiang wraz z Ambasadą RP i Instytutem Polskim w Pekinie zorganizowały w Harbinie pierwszą dużą wystawę poświęconą historii Polaków w tym mieście (i całej prowincji). Wydział Konsularny Ambasady opiekuje się natomiast grobami zmarłych w Harbinie Polaków.

  Światowy Kongres Harbińczyków
  Światowy Kongres Harbińczyków
  Światowy Kongres Harbińczyków
  Światowy Kongres Harbińczyków
  Światowy Kongres Harbińczyków
  Światowy Kongres Harbińczyków
  Światowy Kongres Harbińczyków
  Światowy Kongres Harbińczyków

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: